Mayın Tarlası Şampiyonası

Öylesine oynamanın yanı sıra bazı kişiler Mayın Tarlasını bir spor olarak görürler. En iyi Mayın Tarlası oyuncuları dünya sıralaması vardır. Aşağıda İleri zorluk seviyesinde önceki bir dünya rekoruna (şu anda 26,59 saniye) dair eski bir videoyu seyredebilirsiniz.

Yarışmak ve sıralamalara girmek için bilmeniz gereken bazı şeyler vardır. Öncelikle herhangi bir Mayın Tarlası versiyonu ile oynayamazsınız. Örneğin Microsoft Minesweeper ile oynayamazsınız çünkü bu oyunda oyuncuların hile yapabilecekleri açıklar bulunmaktadır. Ayrıca Mayın Tarlası’nın çevrim içi versiyonlarının hiçbiri rekabet amaçlı oyunlar için uygun değildir. Bunların yerine şu programlardan (maalesef bunlar sadece Microsoft Windows’da çalışmaktadır) birini indirmeniz gerekir: Minesweeper Arbiter, Minesweeper X veya Viennasweeper. Bu programlar oyun sırasında otomatik video kaydı yapar. Sonrasında bu videoları Authoritative Minesweeper’a (kaydolduktan sonra) gönderebilir ve sıralamalara katılabilirsiniz.

Bazen şansınız yaver gider ve panoyu sadece bir tıklama ile çözersiniz. Bu özellikle Başlangıç zorluk seviyesinde olmak üzere sıklıkla yaşanır. Bu yüzden çok kolay panolarla sonuç almayı engellemek için limitler belirlenmiştir. Peki bu limitler nasıl işler? Bunları anlamak için 3BV’nin ne olduğunu anlamanız gerekir.

3BV nedir?

3BV oyunu kazanmak için gerekli minimum tıklama sayısıdır.

3BV bir Mayın Tarlası panosunun ne kadar kolay olduğunu gösterir. 3BV 1 ise oyunu tek bir tıklama ile çözebilirsiniz. Çok kolay panoların kullanımını sınırlandırmak için, şu anda en düşük izin verilen 3BV limitleri Başlangıç zorluk seviyesi için 2, Orta seviye için 30 ve İleri seviye için 100’dür. 3BV hakkında daha fazla bilgiyi Minesweeper Wiki’deki ilgili makaleden alabilirsiniz.

Küresel sıralamalar ile ilgili daha fazla bilgiyi Minesweeper Ranking Rules sayfasından alabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Mayın Tarlası topluluğunda kullanılmakta olan karmaşık isimlere sahip başka istatistikler de vardır. Ancak bu istatistikler bu giriş makalesinin kapsamı dışındadır. Bu istatistiklerin hepsini, büyük bir Mayın Tarlası ustasının İleri zorluk seviyesinde dünya rekorunu kırdığı bu videoda gerçek zamanlı hesaplanırken izleyebilirsiniz:

Bu rekoru kırmada size iyi şanslar!